Vaše dieťa pije tiež!

Autor: Lenka Schmidtová | 15.4.2015 o 19:29 | (upravené 15.4.2015 o 19:45) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  428x

Namočím si len malíček, môžem? Tatinko, chcem ochutnať tú penu! Chceš jahôdkové, alebo jabĺčkové detské šampanské?...

‚‚Nazdravíčko"

‚ ‚ Na nás"

‚ ‚ Na Vás"

‚ ‚ Na novomanželov"

‚ ‚ Kapurkový"

‚ ‚ Na nový rok"

‚ ‚ Na vysvečko" 

‚ ‚ Na štátnice"

‚ ‚ Na osemnástku" 

‚ ‚ Na dvanástku! "

Moje dieťa je slušne vychované, nepije, nefajčí, nedroguje, správa sa slušne.... je veta, ktorú nikdy, ale skutočne nikdy nevyslovím, ak sa raz stanem matkou. Pretože nikdy nehovor nikdy a nikdy nehovor za druhých. Počúvam túto vetu často a úprimne povedané, mám tú česť sledovať mladých ľudí (veď medzi nich patrím) a viem, že Vaše dieťa pije tiež.

‚‚Chľastajú len vagabundi" prieskumy vedú k záveru, že vo štvrtom ročníku základnej školy má už opakované skúsenosti s alkoholom približne 35 percent detí. 

Skúsenosti. Môžeme si pod týmto slovom predstaviť čokoľvek. Nevinné ochutnávanie peny z piva, ochutnávanie šampanského, alebo skutočná ‚‚opíjačka" v parku poobede po škole?

Projekt Health Behaviour in School Aged Children (HBSC) dospel k záveru, že až 74 % z vybraných  respondentov vo veku11 rokov uviedlo, že im neodmietli predať alkohol vzhľadom na ich vek. Pravda je taká, že si doteraz pamätám obchodík, ktorý bol u nás známy benevolentnými (nezodpovednými) predavačkami, ktoré, ako sa ľudovo povie, #majunasalame#.

Prvý alkohol (skutočná fľaška, ktorá sa na Vás vyškiera a láka Vás chuťou zakázaného ovocia) mi bol ponúknutý, keď som mala 12 rokov. Prvá marihuana, skutočná ‚‚tráva", ktorá na Vás čmudila dym s vôňou zakázaného ovocia, mi bola ponúknutá keď som mala 12 rokov. Nebolo to v temnom parku,ani v šikmej uličke o jedenástej večer.Bolo to na preliezačkách rovno pod oknami našej kuchyne, kde moja maminka spokojne varila obed, zatiaľ čo sa jej dcérka hrala s kamarátkami vonku. Že ma mala mať na očiach? Spýtajte sa sami seba, ako dlho trvá položenie otázky:  ‚Dáš si?" Ako často máte svoje dieťa pod prísnym dozorom Vášho oka, keď sa hrá pod oknami Vášho paneláka?  Prvé drogy, skutočné éčko, herák, či perníček  mi nikdy nikto neponúkol, no opäť prichádza to smutné, v mojom okolí ho skúsilo mnoho ľudí.(Verte mi, aj vo Vašom okolí) 

 Vysokoškoláci, stredoškoláci, jednotkári, štvorkári, chudí, tuční, pekní,škaredí, bohatí, chudobní, vysokí,nízkí a dokonca, dokonca aj potetovaní ľudia pijú alkohol. Aj mladí ľudia ho pijú, aj Vaše dieťa ho ochutná, ak sa tak už nestalo. 

‚‚Nepi alkohol, nefajči a neber drogy, inak ti narastú dredy"

Ako sú na tom Vaše deti a ako by ste odpovedali na otázku: ‚‚ Pijú Vaše deti?" 

(odkaz autorky: marihuanu,ani tvrdé drogy som nikdy neskúsila)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?