Neboj sa, bude to len maličké pichnutie.

Autor: Lenka Schmidtová | 15.4.2015 o 0:20 | Karma článku: 10,49 | Prečítané:  2360x

Zvýšená teplota, kožné reakcie, problémy s dýchaním, alergické reakcie na niektoré zložky vakcíny, opuch sliznice, celková slabosť organizmu.... či dokonca smrť?

Téma očkovania a jeho nežiaducich účinkov na organizmus bola aktuálna včera, dnes a bude aj zajtra. Zvý šená teplota, kožné reakcie, problémy s dýchaním, alergické reakcie na niektoré zložky vakcíny, opuch sliznice, celková slabosť organizmu patria medzi najčastejšie nežiaduce účinky očkovania, v niektorých prípadoch vedie očkovanie a jeho následky až k dlhodobým zdravotným problémom.

  Zvý šená teplota, kožné reakcie, problémy s dýchaním, alergické reakcie na niektoré zložky liečiva, opuch sliznice, celková slabosť organizmu patria medzi najčastejšie nežiaduce účinky pri užívaní antibiotík. 

Zámerne sa opakujem. Každá akcia vyvoláva reakciu a tak je to u všetkých liečiv. Otázkou však zostáva, či  očkovanie stojí skutočne za to, aby sme  riskovali nežiaduce účinky s ním spojené. 

Na jednej strane stojí čierny kašeľ, záškrt, tetanus a obrna, za ktorými sa môže skrývať smrť, na druhej strane stojí reakcia na vakcínu, zvýšená teplota, opuch sliznice, malátnosť, za ktorými sa však môže smrť skrývať tiež. 

Žiadne dieťa, ktoré je proti týmto chorobám očkované, podľa lekárov neochorie. Aká situácia by nastala, ak by dieťa očkované nebolo? 

Sú evidované stovky prípadov ľudí, u ktorých očkovanie v konečnom dôsledku spôsobilo smrť. Na druhej strane milióny prípadov, kedy očkovanie spôsobilo len mierne nežiaduce príznaky. 

Očkovanie znížilo chorobnosť populácie, možnosť ochorení rýchlo sa šíriť a dokonca v niektorých prípadoch úplne "vykorenilo" ochorenia (pravé kiahne). Očkovanie je tiež finančne menej náročné, než samotná liečba, či hospitalizácia pacienta s ochorením v nemocnici.

Verejnosť sa však aj napriek tomu rozdelila na dva tábory. Na jednej strane sú ľudia, ktorí povinné očkovanie podporujú a obhajujú . Na druhej strane sú tí, ktorí s ním nesúhlasia. Argumentov má každá strana viac než dosť, preto je potrebné sa zamyslieť, ktoré argumenty sú silnejšie. Každá strana má dve mince. Očkovanie so sebou prináša mnohé pozitíva, avšak v niektorých prípadoch aj negatíva.

Povedzme si však na rovinu, ako by vyzeral dnešný svet bez očkovania? Stali by sme sa imúnnymi voči chorobám? Aké lieky by sme proti nim používali? Nemali by tieto lieky fatálnejšie následky, ako samotné očkovanie? Ako často by sme boli chorí? Žilo by sa nám lepšie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?